Nejúspěšnější reprezentační výprava na Mistrovství Evropy 2018!

26.-29.7.2018 – Skien

4 zlaté, 2 stříbra, 5 bronzů – Česká republika se stala nejúspěšnější výpravou letošního Mistrovství Evropy v norském Skienu!

Za ziskem medailí se vydala početná česká výprava i přes finanční náročnost pořadatelské země, ve které se letošní ME konalo, v počtu 20 hráčů a hráček.

Všichni medailisté z juniorských kategorií, Open Division a Women z letošního Mistrovství Evropy jsou zařazeni do Národního centra, Střediska vrcholového sportu a Tréninkového střediska mládeže v Pardubicích!

Celkem 14 států vyslalo na letošní mistrovství Evropy své reprezentační výběry do bojů o zisk medailí.

Reprezentační výběry:

České republiky, Ruska, Chorvatska, Německa, Norska, Polska, Švédska, Francie, Švýcarska, Lotyšska, Litvy, Slovinska, Slovenska, Maďarska

( Otevřený dopis prezidenta SK MaKaKo Pavla Maška k ME 2018 )

Vládci Evropy!

Open Division  

V elitní kategorii Open Division jsme vkládali největší naděje do naší světové jedničky Petra Makrlíka a jeho reprezentačního kolegy Daniela Knoflíčka. Zatímco Petr potvrdil roli favorita a skupinu ovládl bez problému, na Daniela čekal náročný zápas o postup z 1. místa proti světové dvojce Per Hjalmarsonovi. Daniel bohužel podlehl Hjalmarsonovi 0:2 na sety a tak bylo rozhodnuto, že se v pavouku nevyhne svému deblovému spoluhráči Petru Makrlíkovi.

Páteční program odstartoval Daniel Knoflíček, který si poradil se S. Madejem, kterého doslova zničil 2:0. V dalším kole na Dana bohužel čekala světová jednička Petr Makrlík, se kterým prohrál 1:2 na sety, a tak si můžeme jen domýšlet, kam až mohl Dan dojít při lepším losu. Daniel byl jediným hráčem, který dokázal v průběhu turnaje sebrat Petrovi set.

Ve čtvrtfinálovém utkání čekal na Petra výborně hrající Švýcar S. Wirth, který na loňském mistrovství světa porazil Petra právě ve čtvrtfinále, takže mu měl náš reprezentant co vracet. Petr nastoupil do utkání ve vlažnějším tempu a hned z kraje prohrával 0:5, pak ale nastartoval svoje motory na maximum a doslova rozstřílel Wirtha 2:0 na sety a medaili už měl jistou.

V sobotním semifinále na světovou jedničku Petra Makrlíka čekal nebezpečný Francouz Cyril Peltier, který jako jediný hráč světa měl s Petrem pozitivní bilanci 1:0 na zápasy. Petr ovšem přistoupil k semifinálovému zápasu maximálně koncentrovaný a Peltiera svými agresivními míči doslova zdevastoval! Francouze tak vyprovodil z kurtu za necelých 20 minut po setech 16:11, 16:9. Ve finále ho čekala švédská crossmintonová legenda Per Hjalmarson a okolnosti Petrovi po zranění z finálového utkání čtyřhry nehrály do karet – Petr ale potvrdil svou světovou extratřídu a i přes značné bolesti přehrál Hjalmarsona 2:0 na sety a dokráčel si tak pro premiérový titul mistra Evropy!

Ženy

Dosud nejcennější zlato do své sbírky přidala Eliška Andrlová, která svou agresivní hrou nenašla přemožitelku! Eliška prolétla 1. hrací den bez ztráty setu a mohla se tak koncentrovat na páteční čtvrtfinálový zápas. Ve čtvrtfinále si lehce poradila s Chorvatkou L. Jagečić 2:0 na sety a medaili už měla jistou. V semifinále na Elišku čekala nepříjemně hrající S. Paegle, se kterou má Eliška negativní bilanci. Eliška však od začátku dominovala a svoji razantní hrou zničila Lotyšku 2:0. Ve finále čekala na Elišku polská reprezentantka M. Urbanik a Eliška rozhodně nebyla favoritkou. Eliška se však maximálně zkoncentrovala na finále a do zápasu šla míček po míčku. V dramatické koncovce obou setů ukázala pevnější nervy naše reprezentantka a mohla se tak radovat ze svého premiérového titulu z Mistrovství Evropy v ženách!

Za zlepšující se agresivní hrou Elišky byl vidět přínos tréninkové přípravy pod vedením jejích reprezentačních kolegů Petra Makrlíka a Daniela Knoflíčka.

Open čtyřhra

Ve čtyřhře potvrdil svoji neporazitelnost pár Petr Makrlík a Daniel Knoflíček, kteří patřili mezi největší favority turnaje, přestože byli v pavouku nasazeni jako druhý  pár. První 2 kola zvládli Petr s Danem bez problémů 2:0 na sety. Ve čtvrtfinále na ně čekal švýcarský pár S. Wirth – I. Junker, ale i přes zaváhání ve druhém setu spojili své dovednosti a týmovou hrou přejeli ve třetí sadě Švýcary v poměru 16:8. V sobotním semifinále nastoupili proti úřadujícím mistrům světa – německému páru Kaatz/Joop. V prvním setu ještě čtyři set bally nezužitkovali, ale v dalších dvou ukázali svou převahu a zaslouženě postoupili do finále, kde je čekala další německá dvojice a obhájci evropského titulu Schüsseler/Zimmermans. Ve vyrovnaném a ukázkovém utkání se spoustou špičkových výměn nakonec ve třetím setu jasně přehráli německé hráče 16:5 a jsou mistři Evropy!


Dívky U18

Svoji roli největší favoritky na zisk titulu splnila Anna Andrlová, která v letošní sezoně startuje na turnajích především v kategorii žen. Anička na cestě za ziskem dalšího cenného kovu do své sbírky doslova rozdrtila světovou jedničku v kategorii U18 Chorvatku N. Miškulin 2:0, ani v dalších zápasech neztratila set a stala se tak novou mistryní Evropy do 18 let!

Za narůstajícími výkony a agresivní hrou Aničky stojí stejně jako v případě sestry Elišky především tréninková příprava pod vedením reprezentačních kolegů Petra Makrlíka a Daniela Knoflíčka.


Vicemistři Evropy pro rok 2018

Chlapci U14

Ze zisku stříbrné medaile se může radovat Matěj Krupička. Matěj nejdříve postoupil z prvního místa ze skupiny, ve které porazil svého reprezentačního kolegu P. Radu 2:0 na sety, a v semifinále přešel přes polského reprezentanta S. Kostrzewskiho 2:0 na sety. Finálové utkání svedlo dohromady Matěje Krupičku s Adrianem Jancunskim (LTU). První set vyhrál Matěj, pak se ale přidaly chyby a proti neútočícímu soupeři to bohužel na vítězství nestačilo. Matěj se tak po loňském titulu mistra světa v kategorii U12 dokonale adaptoval do kategorie U14 a stal se vícemistrem Evropy!


Muži O40

Světová jednička Pavel Podvolecký startoval v turnaji jako 1. nasazený hráč a plnil tak roli favorita na zisk kovů nejcennějších. Svojí skupinu ovládl bez sebemenších problémů, kromě zápasu s Němcem J. Scholzem, který Pavel otočil z několika matchballů soupeře a nakonec zvítězil 2:1 na sety. Ve čtvrtfinále se Pavel utkal proti světové dvojce G. Nilosovi, kterého po dramatické bitvě Pavel porazil. V semifinále na něj čekal slovenský reprezentant Ján Ščavnický. Pavel v semifinále bojoval jako lev, skákal své tradiční rybičky na všechny strany a na jeho skvělý výkon prostě Ján Ščavnický (SVK) nestačil – 16:7, 16:14. Ve finále narazil na obhajujícího domácího hráče  M. Påscheho. Tomu bohužel v obhajobě nezabránil a ve dvou setech podlehl, i když byl rozhodně aktivnější a snažil se tvořit hru proti čistě defenzivnímu stylu Nora. Stříbrná medaile pro Pavla je skvělý úspěch!


Bronzové medaile pro naše reprezentanty

Chlapci U18

V kategorii U18 vybojoval bronz Jakub Melichar, který udržel svojí výbornou formu z předešlých turnajů světové série. V semifinále byl bohužel nad jeho síly polský reprezentant a světová jednička M. Filipowicz, kterému podlehl 0:2 na sety. I tak je zisk medaile z ME pro Jakuba výborným úspěchem.


Dívky U18

Skvělého 3. místa dosáhla Jesika Škodová, která i přes premiéru na ME dosáhla na vytouženou medaili. Jesika je rozhodně příslibem českého crossmintonu do budoucích světových a evropských šampionátů.

Chlapci U14

Dosud nejcennější medaili do své sbírky si připsal Pavel Rada, který na letošním ME obsadil 3. místo. Ve skupině Pavel postoupil z druhého místa, ve které nestačil pouze na svého reprezentačního kolegu M. Krupičku. V semifinále Pavel narazil na pozdějšího vítěze a světovou jedničku A. Jančunského, kterému podlehl po velkém boji 1:2 na sety.


Ženy – čtyřhra

Další medailový zisk v podobě bronzové medaile vybojovaly sestry Eliška Andrlová a Anna Andrlová. V semifinále bohužel nestačily na polské reprezentantky S. Schabek a M. Urbanik. Následně si však spravily chuť v podobě zlatých medailí z dvouher!


Chlapci U18 – čtyřhra

Bronz z mistrovství Evropy přidaly do své sbírky světové jedničky ve čtyřhře Jakub Melichar a Jan Lichý. V semifinále byl nad jejich síly maďarský pár a pozdější vítězové turnaje D. Takacs – M. Szalai.