Monthly Archives: Říjen 2017

V srbském Somboru pršelo pro český crossminton zlato

14.-15.10.2017 Sombor, Srbsko

Turnaj kategorie 500

Čeští crossmintonisté vybojovali na prestižním turnaji Serbia open 8 cenných kovů (6 zlatých, 1 stříbrná a 1 bronzová medaile).

Matěj Krupička ziskem zlaté medaile v kategorii U12 opět potvrdil svoji letošní neporazitelnost a přiblížil se na rozdíl 850 bodů za post světové jedničky. Jan Lichý a Jakub Melichar potvrdili post světových deblových jedniček a vyhráli debla v kategorii U 18. V  singlu potom  J. Lichý  vybojoval stříbrnou medaili a J. Melichar bronzovou.V kategorii 40+ zvítězil Pavel Podvolecký a od postu světové jedničky je již na dostřel 150 bodů.

V nabité kategorii 50+ zabojovali i Ing. Petr Makrlík a Ing. Milan Jedlička, kteří postoupili jako nenasazení hráči ze svých skupin a vybojovali čtvrtfinále.

Ondřeji Volkovi U 18 a Milanovi Jedličkovi 50+ se postoupit ze skupin nepodařilo.

Při příjezdu do sportovního komplexu  naší 9-členné výpravy zazněl potlesk pořadatelů pro naši novou světovou jedničku v kategorii open Petra Makrlíka.  Petr všem následně ukázal, jak hraje „Number 1“.

Nejdříve společně se slovenským reprezentantem Adamem Kakulou vyhrál debla open, kdy ve finále se ukázala nádhera crossmintonu. Proti mladé urostlé dvojici Petr (23-187cm) Adam ( 19 -191 cm) nastoupila jako druhá finálová dvojice Agnes Darnyik a Krisztina Bognar,  trojnásobné mistryně světa v kategorii žen (crossminton, jako jeden z mála sportů umožňuje hrát kategorii open všem, kdo si troufnou). Zápas byl přehlídkou taktiky a rychlosti hry, maďarská děvčata ale podlehla síle mladíků.

Petr nezaváhal ani v singlu. Celým turnajem prolétl jako raketa bez ztráty jediného setu. V semifinále povolil chorvatskému reprezentantovi N. Kučinovi 10 míčů v obou sadách. Ve finále byl obhájce titulu a semifinalista s MS 2017 švýcarský reprezentant  S.Wirth poražen 16:13 a 16:11.

Petr Makrlík jun si vítězstvím upevnil postavení světové singlové jedničky s náskokem 2 000 bodů a v deblu se posunul na 7. místo.

Velmi příjemným aspektem se stala  navázaná spolupráce se slovenskými reprezentanty.

Ing. Petr Makrlík,
generální manažer ČAC

Naše družstvo neporaženo a 2. na světě ve finále ICO NATIONS CUP 2017

Chorvatsko, Zabok  7.10.2017

1.Slovinsko  2.Česko  3.Německo  4.Chorvatsko

Finále nejprestižnějšího turnaje družstev v crossmintonu,  ICO Nations CUP, bylo ve znamení pokračování neporazitelnosti našeho reprezentačního družstva.

Po vítězství ve středoevropské zoně jsme se kvalifikovali do finálového turnaje v chorvatském Zaboku.

Zranění Petra Nykla těsně před uzávěrkou sestavy a ohromující nárůst výkonnosti u Kláry Hladké -Janáčkové  přinesly nutnost korektury sestavy. Místo zraněného P. Nykla byl povolán do družstva zkušený Marcel Patěk, vicemistr světa v deblu, a na post singlové jedničky byla nasazena Klára Hladká-Janáčková.

Druhá změna se ukázala jako klíčová pro vývoj celé soutěže. Klára se nezalekla velkých jmen soupeřek a v prvním zápase doslova vydřela třísetové vítězství proti 8. hráčce světa Němce Anně Hubert. Ve druhém zápase k překvapení všech porazila mistryni světa a světovou hráčku č. 2 Jasminu Keber ze Slovinska 2:1 na sety a svoje excelentní vystupování zakončila jasným vítězstvím nad Paulou Barkovič (11) 2:0 na sety. Ziskem  900 bodů Klára poprvé nakoukne do Top 20 světového žebříčku.

„Jsem ráda ,že se potvrdila slova generálního manažéra ČAC pronesená při mé nominaci, že pokud to zvládnu hlavou, vyhraji všechny singly. Trochu mě mrzí prohraný zápas 1:2 v deblu se Slovinci, který nás odsunul na stříbrnou pozici.“ řekla k turnaji Klára, která si odbyla na takto významné akci  svoji premiéru.

Petr Makrlík jun. vyhrál bez ztráty setu všech 6 singlů a s Klárou vybojovali i bod v mixu.

Vicemistr světa v deblu a úřadující mistr republiky Pavel Podvolecký příkladně bojoval, ale na herně agresivnější soupeře tentokrát nestačil.

Marcel Patěk a úřadující dvojnásobná mistryně světa kategorie u 18 Eliška Andrlová svedli v mixu 3 vyrovnané zápasy, bohužel bez bodového zisku.

Skore 3:3 s Německem a Slovinskem a 4:2 s Chorvatskem při celkovém zisku 4 bodů a zisku stříbrné medaile nám zaručuje právo účasti ve finále této soutěže na rok 2018.

Zisk 2. místa ve finále ICO NATIONS CUP 2017 je zatím historicky nejlepší výsledek českého crossmintonu v týmových soutěžích.

Český crossminton má světového hráče číslo 1 v singlu elitní kategorie open na světovém žebříčku

Chorvatsko, Zabok 7.10.2017

Neuvěřitelná série 6 vyhraných singlů v řadě ve finále ICO Nations Cupu doslova katapultovala Petra Makrlíka jun. na pozici světového hráče číslo 1 v singlu kategorie open.

Petr v přímém souboji o post světové jedničky porazil Sonke Kaatze (úřadující světová 1)  a před tím ještě vyřídil  Robina Joopa (8) oba  z Německa .  Slovinští reprezentanti  Samo Lipušček (12)  a Robi Titovšek (43) neuhráli ani set. Nakonec doplatili na formu české jedničky i chorvatská esa Dasen Jardas (5) a jeho reprezentační kolega Nikola Kučina (15), kteří byli doslova smeteni z kurtu.

Petr v průběhu celého turnaje neztratil ve dvouhře ani set a světový žebříček opanoval s náskokem neuvěřitelných 1500 bodů.

10 medailí z CZECH OPEN 2017

30.9.-1.10.2017 Brno, Česká republika

Největší crossmintonová akce v ČR pod taktovkou ředitele turnaje Ing. Juráše přinesla opět úspěch českého crossmintonu. Turnaje se zúčastnilo 109 hráčů z 10 zemí. Českou republiku reprezentovalo rekordních 40 hráčů a hráček všech věkových kategorií.

Zlatý double vybojoval Petr Makrlík jun. v singlu i deblu v elitní kategorii open. Do semifinále singlu postoupili všichni čtyři nejvýše nasazení hráči z TOP 10. Petr nejdříve v semifinále porazil 2:1 na sety ukrajinskou jedničku M. Mandryka a potom si ve finále vyšlápl 2:0 na sety na třetího hráče světového mistrovství a švýcarskou reprezentační jedničku S. Wirtha.

V deblu absolvoval před finále Nations Cupu ostrý test s Klárou Janáčkovou a bez ztráty setu vyhráli čtyřhru v kategorii open. Klára Janáčková (Hladká) vybojovala 2. místo i ve dvouhře žen kategorie open.

Eliška Andrlová se vytáhla mezi ženami a vybojovala 3. místo v singlu, stejně jako Pavel Podvolecký v kategorii 40+ a Jana Scholzová v kategorii 35+.

V mládežnických kategoriích opět zvítězil Matěj Krupička v kategorii U12 a v kategorii U18 došli do semifinále Jakub Melichar i Ondřej Volek.

Také další naši hráči zaznamenali úspěchy v podobě postupů ze skupin: ve čtvrtfinále skončili v kategorii 40+ Jiří Melichar, v kategorii 50+ Roman Juráš, v kategorii U18 Jan Lichý, v Open Doubles dvojice Jakub Melichar, Jiří Melichar a v Mixed Doubles dvojice Eliška Andrlová, Marcel Patěk.  Ze skupin rovněž postoupili v kategorii Open Jan Juráš, Tomáš Vybíral a Petr Vosátka.